První vstupní terapie se standardně skládá ze tří hlavních částí - vyšetření, nastavení terapeutického plánu a samozřejmě terapie jako takové.
Vyšetření zahajujeme poměrně podrobným rozhovorem o vašich zdravotních obtížích - současných, ale i těch minulých. V anamnéze pátráme po prodělaných onemocněních, úrazech, operacích, pracovní/sportovní zátěži apod. To vše nám pomáhá správně pochopit příčiny vzniku vašeho zdravotního problému a najít tak co nejefektivnější řešení. Další průběh terapie se pak samozřejmě liší v závislosti na tom, jakou službu právě využíváte a jaké jste si s terapeutem stanovili cíle.
Fyzioterapie
Vstupní fyzioterapeutické vyšetření zahrnuje vyšetření pohledem, pohmatem, dynamické zkoušky páteře, speciální klinické testy a další, v závislosti na problému, s kterým přicházíte. Standardně vyšetřujeme držení těla, stabilitu a napřímení páteře v různých pozicích a pohybech. Pasivně také testujeme rozsah pohybu jednotlivých kloubů, pohmatem zkoušíme napětí svalů apod.
*Často pro pacienty může být překvapivé, že terapeut vyšetřuje i části těla zdánlivě nesouvisející s místem bolesti. Lidské tělo funguje jako celek. Svaly a další měkké tkáně - vazy, šlachy, fascie, jsou provázané do funkčních řetězců, postavení jednoho kloubu ovlivňuje postavení jiného apod. Místo bolesti tak může být už jen následkem a příčina obtíží leží úplně jinde.
Kombinace podrobné anamnézy a komplexního vyšetření nám pomáhá definovat klíčové oblasti pacientova problému, dává nám informaci, jak pohybový aparát funguje a reaguje na různé typy zatížení. To vše je potom základní výchozí pozicí pro léčbu, ale také stanovení krátkodobých i dlouhodobých cílů terapie.
Terapie pak obvykle začíná technikami, které uleví od aktuální bolesti nebo obtíže a napomáhají nám k optimálnímu nastavení pohybového aparátu. Toho potom využíváme i ve více aktivní části terapie, kde přes specifická cvičení dosahujeme re-edukace správných pohybových stereotypů, držení těla, dýchání, centrace jednotlivých kloubů nebo napřímení a uvolnění páteře. Pacienty samozřejmě v terapii učíme i jednoduchá cvičení na doma, která jsou součástí léčebného procesu a která pomáhají obtížím do budoucna předcházet. V některých případech také odesíláme pacienty k dalším odborníkům, objednáváme návštěvy u jiných specialistů.
Ergoterapie
V MINT Terapie poskytujeme ergoterapii pro děti. První návštěva je zejména pro rodiče, případně jiné pečující osoby. Obtíže, které dítě má, se podrobně prodiskutují a dají do kontextu s ostatními aspekty života, do kterých mohou zasahovat. V některých případech nemusí být dítě na první terapii přítomno.
Terapeut společně s rodiči definuje klíčové oblasti problému, stanoví se základní přání a cíle pro terapii a dle nich je pak nastaven léčebný plán. Terapie jsou samozřejmě tvořeny dítěti na míru s přihlédnutím a využitím jeho zájmů a koníčků.
Masáž
I masáže jsou v MINT Terapie poskytované na míru našim klientům. I tady proto počítejte s krátkým úvodním rozhovorem, který pomůže terapeutovi zvolit nejvhodnější přístup a techniky - jinou masáž dostane klient, který právě uběhl a maraton a ten, kdo má spíše sedavý způsob života. Klientů se samozřejmě ptáme na preference - co je v rámci masáže vyhovující a komfortní, jakým místům se třeba vyhnout apod. Před zahájením masáže terapeut opouští místnost, aby se klient mohl v soukromí převléci a zakrýt se připraveným prostěradlem.
*Klient si odkládá takové množství oblečení, jaké je mu komfortní. Dle preferencí lze masáž provádět i v oblečení.
Než klient po skončení vstane a odchází, je mu dopřán extra čas na odpočinek, kdy masáž doznívá.
Co si přinést s sebou?
Mgr Farah Droubi