Unikátní dovednost jíst


1 min. přečteno
29 Apr
29Apr

Dobře si můžeme přirovnat schopnost jíst například k dovednosti chůze. Také se musíme naučit plazit, lézt a obcházet nábytek, než se můžeme rozejít. Pokud má děťátko s nějakou z těchto fází problém, rodiče většinou navštíví fyzioterapeuta. Často stačí upravit postavení, pravidelně cvičit doma a problém se vyřeší. S jezením je to úplně stejné. 

Schopnost jíst je jedna z nejsložitějších činností, které jako lidé provádíme opakovaně, každý den. Jídlem nenaplňujeme pouze svou nutriční potřebu. Jídlo a stolování je také významnou součástí našeho sociálního a kulturního života.

Děti jsou tvrdohlavé a obzvlášť po prvním roce života si uvědomují svou vlastní osobu, která má možnost prosadit si svůj vlastní názor. A svůj názor se snaží prosadit za všech okolností, bez ohledu na cokoliv. Velmi brzy přijdou na to, že u jídla jsou ve velmi výhodné vyjednávací pozici a dalo by se i říct, že mají často své rodiče na háku. Mnoho rodičů je totiž schopné slíbit modré z nebe, jen aby „to“ dítě ochutnalo, snědlo tři sousta, dojedlo.

Každé dítě je jedinečné a tato jedinečnost se odráží i v dovednosti jíst. V případě, že období obtížného krmení trvá déle než měsíc nebo závažně zasahuje do kvality života dítěte a jeho rodiny, je na místě se podívat na možné příčiny víc podrobně a případně situaci řešit s odborníkem.

Škola papání nabízí vyšetření, konzultace a terapie v oblastech obtíží s jídlem u dětí. Využívá certifikovaný terapeutický SOS (sekvenčně orálně senzorický) přístup ke krmení vytvořený americkou psycholožkou Kay A. Toomey, PhD. SOS přístup ke krmení je založen na přirozených vývojových stádiích a schopnostech krmení, které jsou typické u zdravě se vyvíjejících dětí. Soustředí se na zvyšování pocitu pohody při jídle pro dítě i jeho rodinu. Dovoluje dítěti zkoumat jídlo ve hravém a klidném prostředí, pomáhá formovat schopnost interagovat s jídlem a vytvořit si správné návyky stravování. 


Více informací na stránkách www.skolapapani.cz.

Mgr. Jitka Ludvíčková

Komentáře
* E-mail nebude na webu zveřejněn.